BETTY ESKÜVŐI - SZALAGAVATÓ RUHA SZALON
Egyre inkább terjed a környezettudatos esküvőszervezés
A környezetvédelem egyre több ember számára kiemelt fontosságú, áthatja a mindennapjaikat, sokak számára már életmóddá vált. Az ilyen szemlélettel élő fiatalok nem szeretnék elveiket a nagy napon sem feladni, főleg, mivel már egy kis odafigyeléssel is nagyságrendekkel környezetkímélőbb megoldásokat találhatunk, miközben a végeredmény semmiben sem marad el a „hagyományostól”.
Egy környezettudatos esküvő – avagy angolul green wedding – ugyanolyan hangulatos és felejthetetlen, mint egy hagyományos lagzi. A különbség pusztán annyi, hogy a megvalósítás során igyekszünk olyan megoldásokat találni, ami a nemcsak a saját örömünket szolgálja, hanem bolygónk szempontjait is figyelembe veszi.
A környezetbarát esküvő a fenntarthatóság jegyében zajlik, vagyis minél kevesebb műanyag hulladék és minél kisebb ökológiai lábnyom a cél. Hogyan lehet ezt megvalósítani?
Fő szempont az energiahasználat: a szén-dioxid-kibocsátás és a hulladék minél alacsonyabb szinten tartása, és minél nagyobb arányban lebomló alapanyagok használata.
A megvalósítás egyáltalán nem olyan nehéz, mint gondolnánk, hiszen sok olyan apróság van, amivel csökkenthetjük környezetünk terhelését.
Papír helyett online meghívó
Online meghívót könnyen szerkeszthetünk magunknak is – idézet, esetleg fénykép, különleges betűtípus, háttér és keret – a variációk száma végtelen. Ám ha végképp nem értünk hozzá, egy grafikust is megbízhatunk a feladattal. Ezeket e-mailben elküldve is értesíthetjük a meghívottakat az esküvő helyszínéről és időpontjáról, a funkcióját ugyanúgy betölti, mint a papírból készült társa, miközben máris kíméltük a pénztárcánkat és a környezetet is, hiszen megspóroltuk a papír és a postázás költségét, az ügyintézéshez szükséges benzinköltséget és így tovább.
A helyszín kiválasztása
A megfelelő esküvői helyszín kiválasztása az egyik kulcskérdés. Fontos szempont a távolság minimalizálása, hiszen a közeli helyszínre kevesebb szén-dioxid kibocsátással lehet eljutni, mint egy távolira.
- A legegyszerűbb megoldás, ha olyan rendezvényhelyszínt keresünk, ahol meg lehet tartani az esküvői szertartást és a lakodalmat is. A szabadtéri helyszínhez a beltérinél kevesebb erőforrás szükséges, ezért ezt a szempontot is érdemes átgondolni. A koronavírus-járvány hatására amúgy is egyre népszerűbbek a szabadban, saját kertben vagy nyaralóban tartott esküvők.
- Egy szép helyszín kevesebb dekorációt igényel, ez kevesebb anyagbeszerzéssel, építéssel, szállítással, munkával – tehát kevesebb pénzzel, stresszel jár és bónuszként jóval kisebb ökológiai lábnyomot eredményez.
- A koronavírus-járvány a lakodalmak létszámára is kihatással volt, ami ráadásul tartósnak bizonyult. Egyre többen tekintenek el a többszáz fős lagziktól és teszik le a voksot a szűkebb családi és baráti kör mellett.
Vendéglátás
Az esküvői menü összeállításánál is több olyan megoldás közül választhatunk, amellyel környezetbaráttá tehetjük az ételsort, és sok esetben még spórolunk is.
- Tudjuk, hogy a növényi étrendnek a legkisebb az ökológiai lábnyoma, de attól még itthon messze vagyunk, hogy teljesen húsmentes ételeket szolgáljunk fel, hiszen nagyon sokan elvárják a húsos ételeket. Kínálhatunk persze alternatívákat, például hasonló ételeket, csak az egyiket húsmentesen elkészítve; de ha vendégeket hívunk, illik az ő ízlésüket, valamint a különböző ételérzékenységben szenvedők igényeit is tiszteletben tartani. Ételek terén ezért akkor lehetünk a legzöldebbek, ha az alapanyagokat a közelből, helyi termelőktől szerezzük be, illetve olyan vendéglátóhelyet választunk, ahol figyelnek erre.
- A fölösleges műanyag palackok, sőt még az üvegek is elhagyhatók egy esküvői vacsoránál. Kínáljunk helyettük házi szörpöket, jeges teákat, különféle ízesítésű limonádékat dekoratív kancsókban vagy nagyobb méretű italadagolókban. A szép üvegekbe töltött, behűtött szódavíz vagy csapvíz is kiváló szomjoltó, kiválthatjuk velük a palackos, flakonos ásványvizeket.
Megosztó kérdés a menyasszonyi ruha
Általános vélekedés szerint bérelni környezetkímélőbb, mint varratni, hiszen ugyanazt a ruhát többen is hordják, nem egy ember kedvéért használták el az előállításához szükséges erőforrásokat. Az ellenoldal azzal érvel, hogy a ruhák tisztíttatásához, fertőtlenítéséhez sok vegyi anyagot használnak, ami szennyezi a környezetet. A varratás szintén pazarlás, hiszen jó eséllyel csupán egyszer fogjuk viselni a menyasszonyi ruhánkat. A legelszántabbak úgy vélik, hogy valamely meglévő vagy esetleg ez alkalomra vásárolt fehér, elegáns ruhánk tökéletes erre a célra, mert azt később is hordhatjuk majd bálokon, ünnepi alkalmakkor. Ebben a kérdésben döntsön mindenki saját belátása szerint.
Dekoráció műanyag nélkül
- Az asztalok dekorálásához válasszunk természetes anyagokat. A cserepes virág, szárazvirág, termések, szezonális gyümölcsök, festett kavicsok mind-mind környezetbarát megoldások, amelyeket a vendégek emlékül az esküvő után akár haza is vihetnek, vagy adott esetben megehetnek.
- Papír ültetőkártyák helyett az asztalok számozása egy festett kaviccsal vagy szám formájú süteménnyel is megoldható.
- Felejtsük el a műanyagot, a lufidekorációt és -eregetést! Utóbbit helyettesíthetjük például egy szép emlékkönyvvel, amelybe a vendégek beírhatják a gondolatikat és jókívánságaikat.
- Műanyag szívószál helyett használjunk papírt vagy egyszerűen hagyjuk el.
- Ha rizs helyett kölest szórunk, fel tudják csipegetni a madarak.
- A megmaradt ételekből szokás kóstolót csomagolni a násznépnek; válasszunk ehhez lebomló anyagból készült ételtároló dobozokat.
A fenti listából is látszik, hogy a környezetbarát esküvő elsősorban szemlélet kérdése. Az apróbb változtatásokat üdítő változatosságként, eredetiségként fogja megélni a násznép. Ugyanolyan szép és jó lesz minden, mint egy hagyományos lagziban, miközben itt a kecske is jól lakik és a káposzta is megmarad.